Strona główna
 Chałupy
 Jastarnia
 Jurata
 Hel
 Kuźnica
 Kontakt
 Linki
Fotoalbum

Kuźnica zaprasza na wczasy

KUŹNICA, jest to stara wieś kaszubska, dziś zachodnia część Gminy Jastarni, odległa o 7 km od jej centrum.
Leży w miejscu największego zwężenia Półwyspu Helskiego. Pierwszy dokument o Kuźnicy pochodzi z 1570 roku. W owym czasie Kuźnica nosiła nazwę Kuschfeldt i zamieszkiwana była przez jedną rodzinę. W roku 1635 w pobliżu Kuźnicy wybudowano niewielki port wojenny Kazimierzowo, którego zadaniem było kontrolowanie statków wpływających do portu Puck.
Dokumenty z roku 1772 wspominają, iż Kuźnicę zamieszkiwało 25 rybaków. W roku 1930, wzorując się na Sanktuarium Swarzewskim wzniesiono w Kuźnicy kościół.

W 1939 roku Kuźnicę zbombardowały niemieckie samoloty, co doprowadziło do jej zniszczenia w 45%. Dopiero w 1960 roku opracowano plan zagospodarowania Kuźnicy, który przyczynił się do dalszego rozwoju miejscowości. W dalszym ciągu w Kuźnicy istotną rolę odgrywa rybołówstwo wraz z turystyką. Częścią Kuźnicy jest osiedle zwane Syberią, jest oddalone około 1 km od centrum. Nazwę „Syberia” nadali mieszkańcy, gdyż przez 30 lat mieszkały tam tylko trzy rodziny.

Dziś to kompleks nowych budynków, z których jest przepiękny widok na zatokę pucką. W 2001 r. doszło do awarii samolotu MIG, który spadł do zatoki niszcząc budynek. W miejscu zniszczenia budynku stoi obecnie kaplica św. Barbary, która jest w kształcie łodzi. Na wysokości Kuźnicy Syberii ciągnie się podwodna łacha zwana Rewą Mew. Możemy do niej dopłynąć i zwiedzić przechodząc z jednej wyspy na drugą, mając wrażenie, że chodzimy po wodzie. Przy jednej z tych wysp zatopiony jest niemiecki okręt podwodny, którego kiosk wystaje nad powierzchnię wody.

Rewa Mew przecięta jest głębokim rowem, jest to tor wodny dla statków, kutrów i łodzi korzystających z portów w Kuźnicy i Pucku. Nietypowym zjawiskiem na zachód od Kuźnicy, jest 7-metrowe zagłębienie w Zatoce Puckiej, w kształcie trójkąta i szerokości 3 km zwane Jamą Kuźnicką.

Urokiem Kuźnicy sa do dziś zachowane typowe dla tego regionu domki rybackie. Mieszkańcy Kuźnicy jako pierwsi corocznie 29 czerwca w dzień rybackich patronów św. Piotra i Pawła organizują pielgrzymkę. W tym dniu rybacy z całego Półwyspu Helskiego zajeżdżają do Kuźnicy aby stąd wyruszyć łodziami do Pucka. W połowie tej drogi spotykają się z Jego Ekscelencją Biskupem i wspólnie modląc się, dziękują za udane połowy i szczęśliwe powroty do domów. Jest to wielkie przeżycie dla rybaków i ich rodzin jak i gości przebywających na wczasach.

Atrakcją Kuźnicy jest molo, promenada
spacerowa zwana „KU SŁOŃCU”, ścieżka rowerowa, mały port rybacki, znakomite wędzarnie ryb, do której należy wędzarnia „KOTWICA”. Kuźnica spełnia wszelkie wymogi dla uprawiania sportów wodnych.

Kuźnica zaprasza do pięknie położonych
pensjonatów „ADA”, „SORRENTO” i „KOTWICY” z pięknym widokiem na wody zatoki puckiej. Od strony północnej ciągnie się las sosnowy, a niżej plaża o białym piasku i morze o kolorze błękitnego nieba.

Kuźnica to enklawa spokoju, przyjeżdżając tu gwarantujemy mile spędzone wakacje.Pokoje Gościnne NA SZLAKUPokoje Gościnne Na Szlaku
84-130 Kuźnica, ul. Helska 20
tel. kom. +48 502 460 720
http://naszlaku.tp3.pl
 .........To miejsce czeka na Twoją reklamę........

Copyright © TurystycznaPolska.pl All rights reserved.
PHP-Nuke © by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL.